deník MIFA

Čtvrtek 25.04.2024

CENA: ZDARMA!

Futbal postavený na hlavu...

...aj takýto prívlastok by mohli dostať uplynulé – MIFA - premiérové – MS 19 vo futbale! Takýto výsledok asi naozaj nikto nečakal. Veď vo finále sa stretli dvaja futbalový (takmer) trpaslíci, dve krajiny, ktoré tam naozaj (takmer) nikto nečakal..! Ale poďme pekne po poriadku...

Najprv si teda predstavme jednotlivé skupiny (a trénerov - manažérov), ktoré dal do kopy los MS:
Sk. A:
Anglicko, Rusko, Škótsko, Španielsko -
hneď v 1. skupine sa teda stretli „rivali z ostrovov“, spolu s favorizovaným Španielskom a čiernym koňom z Ruska. Nikto z bežnej futbalovej verejnosti nepochyboval, že najväčší adepti na postup pochádzajú z pyrenejského polostrova a z hrdého albionu... MIFA komunite bolo naopak jasné, že mená ako Ivo, Blek, Sir Suotrak a don kichot zaručujú súboje ako remeň a celé to nemusí byť vôbec také jasné ako sa javí na prvý pohľad..!
Sk. B:
Brazília, Poľsko, Portugalsko, Slovensko -
ďalšia zaujímavá dvojička – kanárici a „európski kanárici“... Kto by asi tak mohol byť väčším adeptom na postup z tejto skupiny ako práve brazílski kanárici?? O 2. priečku sa pravdepodobne pobijú Portugalci s Poliakmi (ktorým sa až také šance nedávali) a so Slovenskom na postup snáď nikto vážne nerátal – aj keď boli na MS „domácim“ teamom... Navyše, trénerské esá na strane BRA a POR (Shark79 a Joey) ich oprávňovali na veľkohubé vyhlásenia pred začiatkom MS. Samozrejme, ani pojmy ako el..Pepe (POL) a Dabel (SVK) nie sú na MIFA neznáme, ale úprimne – kto z bežnej verejnosti sa až takto rozumie skutočnej futbalovej MIFA realite?? :))
Sk. C:
Argentína, Holandsko, Francúzsko, Švédsko -
Messi, Robben, Ribéry, Ibrahimovič - čo viac si priať?? Aj tieto hviezdy sa podarilo organizátorom na Slovensku pritiahnuť na tribúny premiérových MS, ba dokonca aj na trávnik – na exhibičný zápas „Výber sveta – Starí páni Česko-Slovenska“. :)) Aj keď, prirodzene, za svoje repre výbery si nezahrali, každému bolo jasné, že ich nasledovníci sa budú chcieť pred svojimi vzormi ukázať! Aj preto bol práve o túto skupinu eminentný záujem medzi divákmi, navyše zdupľovaný trénerským obsadením reprezentácií: Paullinho (finále LM a ARG titul), titulmi ovenčený TdC, domáca trénerská megahviezda (najmä) posledných sezón Jaraldo a k tomu ako bonus majiteľ sveta futbalu Erik. :) ;)
Sk. D:
Česká republika, Nemecko, Taliansko, Turecko -
druhá čisto európska skupina (mno, ak tak teda Turecko môžeme brať) ;) Favoriti na prvý pohľad jasní – Nemecko a Taliansko tvrdia muziku minimálne EU futbalu, ďalší dvaja účastníci síce vedia príjemne prekvapiť, ale veľké šance sa im pred MS nedávali. A čo trénerské kvarteto? Rodney – čerstvý majster CZE a SCO ligy (a vypadnuvší zo SVK ligy), Michal R. (NP a finále LM, ale na veľký úspech ešte len čakajúci), Jetro (na MIFA známy, ale zatiaľ bez väčších úspechov) a kastinger (aktuálny turecký majster)

A ako to celé premiérové MS 19 teda nakoniec prebehlo a najmä – ako dopadlo? Nuž, ako sme písali už vyššie – tak, ako snáď nikto nečakal:
V sk. A sa zišla asi najvyrovnanejšia konkurencia a odohrala sa snáď najzamotanejšia postupová dráma. O postupujúcich rozhodli nakoniec „drobnosti“. Určite najväčším prekvapením sa stali Škóti, ktorí si hneď na úvod trochu prekvapujúco poradili s Ruskom 2:1 a to ich slušne nakoplo, s Angličanmi po dobrom výkone „len“ remizovali a v úplne vyrovnanom zápase so Španielskom sa zrodila opäť remíza 1:1. Druhým postupujúcim sa na základe vzájomného zápasu so Španielskom stalo Anglicko (postupujú tak ostrovania), aj keď so značne negatívnym skóre, posledné skončilo trochu smolne s aktívnym skóre Rusko. Takmer všetky zápasy okrem ENG:RUS boli pomerne vyrovnané.
V sk. B sa teda diali veci..! V prvom zápase „domácich“ sa zrodil divoký výsledok, keď už po 10 minútach schladil nadšenie Slovákov Fonseca a potom už brazílska samba ovládla Jaraldo arénu, Brazílčania nemali s domácimi žiadne zľutovanie a nadelili im 5 kúskov. Ak niekto pred zápasom veril Slovákom, po zápase by na nich nestavil už ani deravý groš a nad ich výkonom lámali palicu aj tí najvernejší fanúšikovia. Vo vyrovnanom súboji POL s POR sa vaka dobrým výkonom brankárov zrodila bezgólová remíza. V ďalšom kole sa v súboji POR-BRA zrodila tiež remíza, čo situáciu riadne zamotalo, keďže domáci opäť raz dokázali poraziť v dôležitom zápase Poľsko aj vďaka presilovke o 2 hráčov. No len potom sa začali diať veci..! – v poslednom kole si kanárici nedokázali poradiť so stmeleným poľským kolektívom a aj napriek miernej prevahe len remizovali 1:1. No všetkým zúčastneným doslova vyrazili dych mladí Slováci, keď po vedúcom góle proti Portugalcom hrali so súperom zvučného mena viac ako vyrovnanú partiu a aj vďaka skvelému výkonu brankára Trnku nakoniec pred vypredaným hľadiskom vyprevadili Portugalsko so zahanbujúcou prehrou 0:3 z MS. V tejto skupine sa zrodili nečakané a snáď najprotichodnejšie výsledky, postúpili SVK a BRA.
V sk. C to bolo ako na hojdačke a ani tu nebolo po 2. kole o postupujúcich rozhodnuté (všetky teamy mali po 3 body). Zaujímavosťou je, že všetky zápasy skončili jednoznačným výsledkom, kde víťaz zápasu vždy porazil súpera na nulu. Najhoršie dopadla reprezentácia Švédska, ktorá si v 3. kole ušila z hanby kabát a krajine tulipánov podľahla po katastrofálnom výkone 0:7. Fanúškovia okamžite vyšli do ulíc na volali po odvolaní trénera Erika, no švédska asociácia MIFA sa k tomuto kroku nemala, keďže si uvedomovala, že ak by ho odvolala, následne môže byť sama odvolaná z „vyšších miest“ :)) Podľa agentúry chodedPress však situáciu vyriešil samotný majiteľ svetového futbalu Erik, keď vraj po výhražných listoch od švédskych fanúškov sa rozhodol na post trénera repre rezignovať. Momentálne panuje v v švédskom futbale „bezvládie“ a hľadá sa vhodný kandidát... http://www.mifa.cz/komunikace/diskuse/?temid=228333&js=1#reakce228771 Ešte doplníme, že zo skupiny nakoniec postúpilo FRA a NIZ.
A sk. D? Tak tá nám hádam najviac zamotala hlavy. Kométou skupiny sa prekvapujúco stala repre ČR, keď v 1. kole dokázala remizovať s Talianskom napriek tomu, že od 56. minúty hrala oslabená. V 2. kole následne rozdrvila Nemecko 4:0 a potom s Tureckom vyhrala 3:1. Z 2. miesta taktiež prekvapujúco postúpilo Turecko, keď v kľúčovom zápase ho podržal gólman a tak trochu aj so šťastím porazilo Talianov 1:0. „Fackovacím panákom“ skupiny sa šokujúco stalo Nemecko, keď tzv. strojová hra Germánov tentokrát stála na úplne hlinených nohách a povestný nemecký stroj sa poriadne nedokázal ani rozbehnúť. Dvaja z najväčších favoritov MS (a jednozanční favoriti sk. D) tak úplne vyhoreli a zrejme doplatili na relatívnu neskúsenosť svojich trénerov.
Najjednoznačnejšie základnou fázou MS prešiel team CZE, keď získal 7 bodov z 9, naopak, vôbec nebodovalo GER. Najúdernejšiu ofenzívu predviedli NED, najpevnejší v zadných radoch boli BRA a ESP. Najlepšie skóre mali opäť NED, najhoršie zase GER.
V štvrťfinále turnaja sa tak zišli nasledovné dvojice: SCO-TUR, SVK-NED, FRA-BRA a CZE-ENG. Škótsko si vďaka „hluchej“ tureckej 10 minútovke po pol hodine hry kanonádou poradilo so súperom jednoznačne 3:0, keď sa dvkrát presadil Hamilton. V zápase „domácich“ s Holanďanmi to aj vďaka vylúčeniu nedisciplinovaného Beerensa nedopadlo pre Slovákov ako boj s veternými mlynmi a po slušnom výkone vyhrali 2:0. Futbalový ošiaľ na Slovensku tak mohol pokračovať, znásobený výsledkom zo 4. štvrťfinálového duelu... Väčšie drámy priniesli ďalšie zápasy, keď BRA síce po polčase viedla už 2:0, no FRA využilo jej dočasnú nesústredenosť a po hodine hry dvoma gólmi v rozpätí 6 minút vyrovnalo. O víťazstve BRA tak minútu pred koncom riadneho hracieho času rozhodol žolík Fonseca, ktorý bol určite jedným z najlepších hráčov šampionátu. V poslednom štvrťfinále sa v riadnom hracom čase zrodila bezgólová remíza, keď pri českom tíme stála ako šťastena, tak aj brankár J. Pomikáček (podobne ako v zápase s ITA), ktorý sa stal najlepším gólmanom šampionátu. Frustrácia strelcov Albionu vyvrcholila v rozstrele zo značky pokutového kopu, keď ich strely zneškodnil skvelý český brankár, abo strieľali mimo bránu. Nečakanú semifinálovú štvoricu tak skompletovali českí reprezentanti.
V semifinále sa teda stretli 3 prekvapenia turnaja a Brazília. Zápasy priniesli diametrálne odlišný priebeh, avšak oba boli riadnou drámou! V prvom štvrťfinále na seba v KOLOSEU narazili reprezentácie SVK a SCO. Do polčasu sa podarilo skórovať len Škótom (vyťažiac zo spolupráce klubových spoluhráčov zo SCO ligy), ktorí boli o čosi lepším teamom, po prestávke dokonca pridali aj 2. gól a tak viedli už 2:0. Až tento gól prebudil dovtedy nevýrazných Slovákov. Pridali na obrátkach a vypracovali si tlak, spočiatku neplodný, ktorý však vyvrcholil v hotový uragán, kedy v priebehu 12 minút od 77. do 89. minúty Slováci vsietili tri zlepené góly, na ktoré už súper nedokázal odpovedať! V druhom štvrťfinále na seba na štadióne narazili repre BRA a CZE. V tomto zápase dominovali brankári a obrany, strelci sa nevedeli presadiť, strieľali väčšinou z väčších vzdialeností a mimo brány. Brazílčania mali miernu optickú prevahu, no do vyložených príležitostí sa nedostávali, česká defenzíva fungovala takmer bezchybne. Až v 84. minúte konečne zahrmelo: český priamy voľný kop vytlačil brazílsky brankár na roh a z nasledujúcej akcie treťoligista E. Varta vsietil rozhodujúci gól zápasu.
Stretnutie o 3. miesto tak na štadióne Na pivárni obstarali teamy BRA a SCO. Škótsky horali vybehli na súpera bez rešpektu, s cieľom ho zaskočiť. Mali tlak, hne v 3. minúte dokonca nastrelili žrď brazílskej brány. Ani z ďalších príležitostí však nedokázali skórovať a tak zákonite prišiel trest – v 35. minúte dorazil do brány odrazenú loptu J. Oliveira a to kanárikov povzbudilo k ďalšej aktivite. Po zmene strán prebrali aktivitu opäť Škóti a vytvorili si hlavne od 60. minúty množstvo šancí a dobrých príležitostí, avšak strelci sa trápili a mierili „Pánubohudookien“. Vyrovnať už nedokázali a tak si bronz odniesol šťastnejší team Brazílie.
Vo finále sa zaslúžene v „bratovražednom boji“ stretli reprezentácie SVK a CZE. Repre SVK sa po zdrvujúcej prehre v 1. kole „otriasla“, a vedomá si že nemá čo stratiť odvtedy už neprehrala. Bolo vidieť, že má veľmi dobrých, šikovných hráčov, ktorí ale ešte nie sú dostatočne skúsení a „vyzretí“, nevyhla sa viacerým výpadkom v zápasoch. Repre CZE podávala počas celých MS stabilné výkony, podporené skvelým gólmanom a vyhla sa herným výkyvom a nepozornostiam. Pred finále odborníci mierne favorizovali český team, avšak forma Slovákov budila rešpekt, ak sa im darilo a zapli na plné obrátky, mohli poraziť kohokoľvek! Bolo jasné, že veľa bude záležať od momentálnej pohody a od toho, kto vsieti prvý gól (hlavne v prípade Slovákov).
Zo začiatku stretnutia v Trenčianskej aréne prebrali aktivitu českí reprezentanti a Slovákov sa im podarilo zaskočiť – z centrovanej lopty presne trafil 2.-ligový M. Pavlovič. Po góle hra upadla, hralo sa predovšetkým medzi 16-ami, Česi sa získanú psychickú výhodu nepokúsili využiť. Po pol hodine hry sa Slováci spamätali a začali tvoriť hru, žiadnu z dobrých príležitostí však nedokázali využiť. Po zmene strán sa chceli pokúsiť o vyrovnanie, vietor z plachiet im však veľmi rýchlo vzal strelou z diaľky T. Stracený. Následne sa „domáci“ úplne zosypali a potvrdili tak slabšiu psychickú odolnosť - kým nehrali „o nič“ a mohli iba prekvapiť, tak hrali odvážne, drzo a skvele v ofenzíve, no keď už išlo o titul MS, nedokázali sa opätovne postaviť na nohy a Česi kruto trestali... V rozmedzí 6 minút inkasovali Tatranci tri góly a boli „zrelí na uterák“. Následne sa už zápas len dohrával a mladí českí reprezentanti si ho naplno užívali, zatiaľčo Slováci si museli kalich horkosti vypiť až do dna..! Dvoj-gólový Pavlovič si vypýtal svojim výkonom ponuku z 1. ligy a určite o ňom budeme ešte v seniorských kategóriách počuť.
Premiérový titul a pohár MIFA MS 19 tak úplne zaslúžene získali reprezentanti ČR, striebro majú slovenskí junáci spod Tatier a bronz si nakoniec vybojovali mladí Brazílčania.
Nakoniec ešte jedna perlička:
Podľa informácií agentúry JPP mali mať z tohtoročných MS 19 najväčšiu radosť stávkové kancelárie, keďže kurz na finálové obsadenie tímami zo SVK a CZE bol 1:1 000 000. Radosť im však vraj prekazila manželka rozhodcu McDuck-a pískajúceho zápasy SVK:POL, SVK:NED a TUR:CZE. :))
Keďže sa 1. MIFA MS odohrali na SVK, reportáž z nich Vám priniesol manažér brnoli. Ďakujem za pozornosť a ak ste to dočítali až sem, patrí Vám môj obdiv..! :* HOWG

Autor článku: Brnoli

autor Autor: Joeydatum 25.02.2014pocet shlednuti Shlédnuto: 1746x