Pátek 19.04.2024

Známe všechny postupující... přichází play-off

Včera večer byly odehrány poslední zápasy skupinové fáze MS. Známe osm postupujících a šťastných, zároveň také ale osm smutných a domů se vracejících výběrů. Vzhledem k časovému presu dnes uděláme jen krátké ohlédnutí a přidáme k tomu pozvánku na večerní duely čtvrtfinále.

skupina A
Anglie - Argentina 1:2
Vyrovnaný zápas (střely 9:8 pro Anglii, držení míče 51% - 49% pro Anglii a fauly 8:5 také pro Anglii)se šťastnějším koncem pro Argentinu. Nakonec však byly šťastné obě lavičky, protože v souběžně hraném utkání nedokázala Brazílie porazit zatím poslední Francii a tak postupují jak Anglie, tak Argentina. K průběhu zápasu, do vedení se dostala Argentina ve 24. minutě, když se prosadil Sand Omar. V druhém poločase nejdříve v 74. minutě vyrovnal Wilkinson Windsor, po zápase vyhlášený jako nejlepší hráč utkání. Utkání poté směřovalo do remízového konce, ale tu odmítl v 90. minutě Caraccio Nicolás. Ve čtvrtfinále tak Anglie narazí na Českou republiku a Argentina na Švédsko.
Brazílie - Francie 2:2
Další vyrovnaný zápas, ve kterém domácí Brazílie dvakrát dotahovala, ale zvítězit nedokázala a díky tomu se mezi osm nejlepších týmů MS nepodívá. Francie naopak získala první bodík a domu odjíždí s alespoň trošku napravenou reputací. K průběhu zápasu, první poločas skončil remízou 1:1. Do vedení šla Francie v 18. minutě, skóroval Provost Vincent. V nastavení Brazílie vyrovnala, trefil se Gaspar Ederson. V druhém poločase se nejprve prosadila opět Francie, konkrétně v 67. minutě Langevin Jeff. O deset minut později, v 77. minutě, Brazílie vyrovnala, trefil se Romario Fellipe. Remíza však na postup nestačí a tak se oba týmy s MS loučí.

skupina B
Itálie - Nizozemsko 1:2
Červená karta v 17. minutě pro italského záložníka Genovese Lazzarra zhatila naděje Itálie na postup do vyřazovací fáze turnaje. Nizozemsko zkrat italského borce dokázalo potrestat po třech minutách, do vedení je poslal Terol Albin. Za dalších šestnáct minut udeřilo po druhé, branku oranjes vstřelil Schaars Marcel. Nizozemsko kontrolovalo zápas, Itálii jasně předčilo a dovolilo jí pouze čestný úspěch až na konci zápasu, kdy se prosadil Soreni Gabriele. Itálie tak přišla o postup hloupou chybou. Naopak Nizozemsko se těší na čtvrtfinálový zápas se Skotskem.
Německo - Polsko 2:3
Další vynikající výkon Polska posílá domů výběr Německa. Poláci ve svém třetím zápase předvedli vynikající výkon, ikdyž měli postup již zajištěný. Do Německa se pustili hned od začátku a po poločase vedli 0:2. Branky dali Kolenka Teodor (16.min.) a Zieliński Chwałislaw (26.min.). Po poločase sice za Německo snížil Fluck Bruno, ale Polsko hru i nadále kontrolovalo a 73. minutě opět odskočilo na rozdíl dvou branek. Gól dal Majerczyk Ocięsław. Německo už stihlo pouze korigovat, v 87. minutě se podruhé trefil Fluck Bruno. Polsko tak vyhrálo skupinu bez ztráty bodu a může se těšit na čtrtfinálový souboj s Portugalskem. Naopak Německo balí kufry a na MS končí.

skupina C
Portugalsko - Rusko 5:2
Další zkrat, který připravil Rusko o lepší výsledek a také případný postup. V 7. minutě ho předvedl Pokrovsky Gregor. Portugalsko oslabení soupeře využilo prvně v 9. minutě, trefil se Azevedo Pacheco, za dalších devatenáct minut vedení Portugalska zvýšil Rodrigues Gonçalo. Do poločasu sice Rusko korigovalo, trefil se Smimov Vsevolod. Ale po změně stran jakékoliv drama odmítl nejdříve v 54. minutě Rodrigues Gonçalo svým druhým gólem, a za další čtyři minuty Azevedo Pacheco, který se také trefil po druhé. Rusko ještě jednou korigovalo, šest minut před koncem Kudashov Roman, ale Portugalsko mělo nakonec poslední slovo v zápase, o tři minuty později se trefil Valente Ivan, uzavřel tak skóre zápasu na 2:5 pro Portugalsko a pečetil postup svého týmu. Naopak Rusko jede domů.
Skotsko - Slovensko 4:2
Parádní bitva o postup, přetahovaná v prvním poločase skončila 2:2. Na branku soupeře vždy ten druhý odpověděl o minutu později. Slovensko šlo do vedení v 9.minutě, branku dal Lehen Rudolf, ale hned v 10. minutě odpověděl za Skotsko Lussier Goiridh. Další branka padla ve 39. minutě, do vedení Skotsko poslal Cave Dubhghall. Za minutu však vyrovnal Halačik Emil. Druhý poločas však ovládlo Skotsko, Slovensku jakoby došly síly. Po devíti minutách strhl vedení na stranu Skotska Patterson Brian. Slovensko bylo rázem dole, navíc Skotsko začalo hýřit pohybem, vytvářelo si šance, mělo jasnou převahu a tu korunovalo brankou v 90. minutě, prosadil se Brittain Irvine a zajistil tak svému týmu místo ve vyřazovací fázi, kde se Skotsko utká s Nizozemskem. Slovensko naopak na MS končí.

skupina D
Turecko - Česká republika 1:4
Jednoznačné vítězství ČR a jasný postup. Poločas vyhrála ČR 1:0, když se trefil ve 32. minutě Halas David. Po změně stran sice Turecko vyrovnalo, v 51. minutě skóroval Inanc Hekan, ale ČR rychle odpověděla, po dalších čtyřech minutách se trefil Semanský Prokop. ČR jasně dominovala, přehrávala soupeře ve všech směrech. Třetí branku ČR vstřelil v 68. minutě Halas David, který dal druhý gól v zápase. O dalších pět minut později přidal definitivu postupu pro ČR Salát Hynek, který tak uzavřel skóre zápasu na 1:4. Česká republika tak postupuje a utká se s Anglií. Turecko naopak v turnaji končí.
Španělsko - Švédsko 2:4
Švédsko to dokázalo!! Historický postup seveřanů a čtyři vstřelené branky v síti Španělska, to je krátká charakteristika. Švédsko v zápase jasně dominovalo a zaslouženě si vybojovalo postup. Od první minuty šlo tvrdě za postupem a po čtrnácti minutách již vedlo 0:2. Trefili se Palander Halvar (5.min.) a Haugen Joakim (14.min.). Španělsko do poločasu snížilo, když se trefil Cantú Pablo. Po změně stran dokonce Španělsko vyrovnalo, když se po hezké akci prosadil Guevara Mendo. Švédsko ale rychle odpovědělo, o pět minut později jim vrátil vedení Aune Ulf. Navíc v 70. minutě dostal za ostrý zákrok červenou kartu Cisneros Manuel a přesilovku využilo Švédsko hned po dvou minutách, kdy jim postup do vyřazovací fáze zajistil druhou brankou Aune Ulf. Švédsko tak slaví historický postup, Španělsko naopak po dobrém začátku končí ve skupinové fázi.

To byl krátký souhrn, níže tu máme připravený rozbor čtvrtfinálových soubojů, které pro vás připravil #danny.

Mistrovství světa vstoupilo do druhého dějství, které se nazývá čtvrtfinále. Osm vítězů skupin se dnes utká. Je to kdo s koho, buď a nebo. Neexistuje druhá šance. Pouze jeden zápas mezi čtyřmi dvojicemi, o jejichž složení rozhodl los. Kdo se dnes večer utká? Kdo bude vítězem a kdo poraženým? Na první otázku známe všichni odpověď, zodpovězení druhé pomůže rozbor.

Argentina vs. Švédsko
U Argentiny se jedná o naprosto překvapivý postup, u Švédska jsem postup předpokládal, ale mnohem pohodlněji, než o lepší vzájemný zápas. Ale na to se historie ptát nebude. Podstatné je, že Švédsko postoupilo. Oba týmy během zápasů skupin nezměnili rozestavení, zde se mi to dělalo lehko. Při předpokladu, že Argentina i nadále zanechá rozestavení 4-4-2, je pro svého soupeře těžko zdolatelná. Švédsko se svým 3-4-3 je totiž o třídu horší. Na vítěze tohoto duelu tipuji Argentinu.

Polsko vs. Portugalsko
Černý kůň. Jedno z hlavních synonym pro letošní polský reprezentační výběr. Bilance 3-0 je na součaném mistrovství ojedinělá. Pouze Polsko dokázalo vyhrát tři ze tří zápasů - ten první vcelku šťastně, další dva však naprosto oprávněně. Portugalsko zaváhalo pouze se Skotskem, se kterým prohrálo 1:0, ale postup do čtvrtfinálové části si zajistilo zmíněným přestřílením Ruska 5:2. Portugalsko se po nevydařeném zápase se Skotskem, kde požilo rozeastavení 4-4-2 opět vrátilo k 3-5-2, se kterým má zatím stoprocentní úspěšnost. Předpokládám tak, že 3-5-2 Portugalsko použije i na dnešní zápas. Polsko v prvním zápase použilo taktiku 3-5-2, ale v dalších dvou už 4-4-2 a není důvod, proč rozestavení měnit, vždyť i díky tomuto rozestavení a celkové síle týmu je Polsko favoritem tohoto utkání. Poprvé na všech mistrovstvích se dá říci, že Polsko je v něčem favoritem. K rozuzlení však dojde dnes večer!

Skotsko vs. Nizozemsko
Skotsko se nemůže (podle prognózy) rovnat svým dosud používaným rozestavením 3-4-3 s Nizozemskem. To ani, když Holandsko použije 4-4-2, ani 3-5-2. Jediným východiskem je pro Skotsko nastavení 4-4-2, díky němuž může Kulmonův výběr tomu Blekovýmu zčásti konkurovat. Čísla ale hovoří jasně. Nizozemsko je horkým favoritem na postup do semifinále!

Česká republika vs. Anglie
Česká repiblika je jasným příkladem, že i čísla se mohou někdy zmínit. Anglie pak ukázkou, že mají smysl. 4-4-2 to je téměř patentovaná značka pro ČR i Anglii, žádná změna počtu hráčů v jednotlivých částech hřiště během základních skupin nenastala. Jedná se spíše o souboj konzervativní, o souboj dvou oblíbených národů na MIFA, ač oblíbenost a aktivita ČR v poslední době klesá. Ale to je na jiné povídání. Hlavní je, jak dnes zápas dopadne. Při přihlédnutí na všechny faktory, mezi něž patří i tolik zmiňovaná čísla, to vidím na výhru Anglie. Troufám si říct, že angličané jsou letos i favority na trofej. Pokud je teda nezastaví rozjeté Polsko.