Sobota 20.04.2024

Finálový večer se blíží... boje o medaile vrcholí...

Po kratší odmlce se vám opět hlásíme z dějiště MS v Brazílii. Vyřazovací fáze turnaje dospěla už do svého vrcholu, dnes večer se můžeme těšit na finálový zápas a zápas o 3. místo. V dnešním souhrnu si proto probereme nejdříve zápasy čtvrtfinále, poté semifinále a pak uděláme krátký rozbor před finálovým večerem. Takže jdeme na to...

Čtvrtfinále

Argentina - Švédsko 3:4
Neuvěřitelný obrat, parádní zápas, hodně branek a 97 tisíc spokojených diváků. To je krátká charakteristika prvního čtvrtfinálového zápasu. Na stadionu Estádio da Favela Bandidos se spolu utkala Argentina a na poslední chvíli postupující Švédsko. Před zápasem byla možná Argentina mírným favoritem, nicméně Švédsko v posledním zápase skupinové fáze předvedlo výkon, který budil respekt. Zápas začal opravdu v ostrém tempu, už ve 3. minutě se prosadil Aune Ulf a poslal tak svůj tým do vedení. Argentina však měla připravenou bleskovou odpověď, již za dvě minuty po vedoucí brance vyrovnal Tevéz Ángel, 1:1. Po vyrovnávací brance se na chvilku brankostroj zastavil, oba týmy se dostávali do náznaků šancí, ale další změnu skóre přinesla až 33. minuta, kdy z dálky vypálil opět Tevéz Ángel a brankář Oqvist Ken si bohužel vybral slabší chvilku v zápase, když mu střela propadla. Švédsko ale branka nezlomila, dále se snažilo ohrožovat argentinského brankáře Cortazára Frederica, ten však byl v prvním poločase bezchybný. Po zápase byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem zápasu a určitě zaslouženě. Argentina do poločasu ještě jednou udeřila, z rychlého protiútoku se prosadil Caraccio Nicolás. Takže 3:1 poločas. O pauze bylo ve švédské kabině slušné zemětřesení, manažer Poldik svůj tým zdravě namotivoval na zbytek zápasu a na hřiště nám nastoupil jiný tým. V obraně nepřekonatelný, navíc efektivní v útočné fázi. Na dostřel dostal Švédsko v 54. minutě Haugen Joakim, 3:2. Švédsko dále tlačilo, Argentina byla všude později... 63. minuta přinesla zasloužené vyrovnání, prosadil se Hiljemark Bernd. A tlak pořád neustával. Švédsko dominovalo, brankář Cortazár Frederico vytahoval jeden lepší zákrok za druhým. V 82. minutě však kapituloval, po krásné akci se prosadil podruhé Haugen Joakim, 3:4. Argentina se po této brance sesypala úplně a pro Švédsko již nebyl problém zápas pohlídat a dovést ho do vítězného konce. Švédsko tak historickému postupu ze skupinové fáze přidalo hned další, postup mezi 4 nejlepší týmy turnaje. Statistiky: střely na bránu 3:12 (SWE), mimo bránu 4:0 (ARG), držení míče 49% - 51% (SWE), fauly 14:8 (ARG), rohové kopy 0:1 (SWE), žluté karty 4:1 (ARG).

Polsko - Portugalsko 2:1
Další čtvrtfinálový duel byl velmi vyrovnaný. Jak famózní Polsko, které ve skupinové fázi neztratilo ani bod, tak i nebezpečné Portugalsko si uvědomovalo, že v play-off už není žádný prostor pro chyby. Zápas podle toho také vypadal. Týmy se soustředily především na to, aby neinkasovaly. V zápase bylo nakonec do statistik zapsáno: střely na branku 5:4 (POL), mimo branku 3:3, držení míče 51% - 49% (POL), fauly 8:8, rohové kopy 1:0 (POL), žluté karty 0:1 (POR). K průběhu zápasu, první, kdo se postaral o změnu skóre byl Zieliński Chwałislaw, který ve 24. minutě poslal Polsko do vedení, 1:0. Poločas se poté dohrál už bez výraznějších nebezpečných momentů. Po změně stran však přišlo rychlé vyrovnání, ve 47. minutě zavěsil Guerreiro Helder, když mu nadýchaný centr do pokutového území poslal Rodrigues Gonçalo. I po vyrovnání pokračovala dále úporná bitva o každý metr. Nakonec rozuzlení zápasu přišlo v 70. minutě. Připravil ho krásným obloučkem za obranu Pitowski Marek, tam si naběhl Wiesniewski Naczęsław a hokejovým blafákem překonal portugalského brankáře, 2:1. Portugalsko se snažilo ještě s výsledkem něco udělat, ale Polsko opět prokázalo neskutečnou mentální sílu a soupeře již do žádného tlaku nepustilo. Poláci tak slaví postup mezi čtyři nejlepší týmy turnaje a zahrají si o finále se Švédskem.

Skotsko - Nizozemsko 2:1
Stadion Bahia a v jeho ochozech 120 tisíc diváků vidělo další čtvrtfinálový zápas. Jasnou převahu v zápase mělo Skotsko. Nizozemsko naopak nepředvedlo výkon, který by stál za delší rozbor. Statisticky: střely na bránu 5:2 (SCO), mimo bránu 6:2 (SCO), držení míče 51% - 49% (SCO), rohové kopy 2:0 (SCO), fauly 11:10 (SCO), žluté karty 1:0 (SCO). K průběhu zápasu, dlouho se nemohl ani jeden z týmů prosadit. Více šancí mělo Skotsko, ale nizozemský brankář Drost Joseph byl v prvním poločase bezchybný. Udeřilo naopak na druhé straně, do ojedinělého brejku se dostal Koevermans Hector a za záchranou brzdu musel zatáhnout Coutts Canice. Rozhodčí neváhal a okamžitě odpískal pokutový kop. K tomu se postavil sám faulovaný Koevermans Hector a nedal skotskému brankáři šanci, 0:1. To bylo ve 33. minutě. Do poločasu už žádná změna skóre nepřišla a tak Nizozemsko překvapivě vedlo 0:1. V druhém poločase ale Skotsko přitlačilo a bylo jen otázkou času, kdy jim to tam spadne. Povedlo se to v 54. minutě, hezkou střelou se prosadil Lussier Goiridh, 1:1. Skotsko bylo rázem zpět v zápase a v aktivitě nepolevovalo. V 68. minutě přišla další branka, krásným volejem se trefil Patterson Brian, 2:1. Nizozemci byli jako opaření, kombinace jim nevycházela, do zakončení se nedostávali, naopak Skotsko si pohodlně hlídalo postup. Do konce zápasu již žádná změna nenastala a tak se ve Skotsku slaví postup do bojů o medaile.

Česká republika - Anglie 1:0
Poslední čtvrtfinálový zápas do souboje svedl hráče České republiky a Anglie. Anglie i přes nepřesvědčivé výkony v základní skupině byla pasována na jednoho z favoritů celého MS. Ale i s ČR se musí počítat, to se prokázalo ve skupinové fázi, kdy po úvodním zaváhaní se Španělskem se tým odpíchl k výborným výkonům a to slibovalo zajímavou bitvu i v tomto zápase. Zápas se stal taktickou bitvou, kdy vynikali především obrany obou týmu a hlavně brankáři, Goodman Danny na anglické straně a Vyskup Radek na té české, ten byl nakonec po zápase vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Poločas skončil bezbrankovou remízou. V druhém poločase začala mít solidní převahu ČR. Nakonec zápas rozhodla jediná branka, která padla v 76. minutě a postaral se o ní výborně hrající Kordule Richard. ČR tak zasloužené v zápase zvítězila, ukázala výborný týmový výkon, který podpořil skvěle chytající Vyskup Radek a postupuje mezi nejlepší čtyři týmy MS, kde se v boji o finále utká se skvěle hrajícím Skotskem. Statistiky: střely na bránu 5:4 (ČR), mimo bránu 7:3 (ČR), držení míče 55% - 45% (ČR), rohové kopy 1:1, fauly 9:17 (ENG), žluté karty 1:2 (ENG).

To byl krátký souhrn čtvrtfinále a teď již pojďme shrnout semifinálové bitvy, které nabídly první penaltovou loterii a také vysokou výhru jednoho z týmů.

Semifinále

Švédsko - Polsko 1p:1
Osobně jsem se na tento duel velmi těšil. Na jedné straně parádně hrající Polsko se svým manažerem Fantomasem1988, které na turnaji doposud zvítězilo ve všech zápasech. Na straně druhé "moje" Švédsko, skvěle vedené manažerem Poldikem. Na stadionu Arena da Baixada se v ochozech tísnilo 120 tisíc stejně natěšených fanoušků. Zápas přinesl velmi vyrovnanou partii, kdy pouze v držení míče nakonec Polsko bylo lepší (48% - 52%). Střely na branku 5:5, mimo branku 2:2, fauly 9:9, takže je patrné, že remíza po devadesáti minutách byla spravedlivá. První poločas skončil bezbrankovou remízou, po změně stran šlo do vedení Polsko, konkrétně v 48. minutě vstřelil první branku zápasu Majerczyk Ocięsław. Švédsko na odpověď potřebovalo pouhých osm minut, to po pěkné akci skóroval Breinholst Per-Axel, 1:1. V dalším průběhu zápasu se překonávali především oba brankáři, kteří své týmy drželi. Na polské straně to byl Grzegorziewicz Dalimir, na té švédské Oqvist Ken, který po zápase získal i ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Vzhledem k tomuto faktu je tedy jasné, že skóre zápasu už se nezměnilo a poprvé na letošním MS došlo na pokutové kopy. V těch nakonec byli šťastnější hráči Švédska a postupují tak do boje o zlato. Polsko naopak poprvé nevyhrálo, vlastně ani neprohrálo a i to je nakonec "odsoudilo pouze" k boji o bronz.

Skotsko - Česká republika 4:1
Až příliš krutý výsledek pro ČR. Skotsko bylo v druhém semifinálovém zápase lepší, ale prohra rozdílem třídy je pro český tým ne zrovna povzbuzující před zápasem o třetí místo. Druhý zápas letošního semifinále hostil stadion Bahia, jehož 120 tisíc míst bylo obsazeno do posledního a diváci, kteří našli cestu do útrob stadionu se určitě nenudili a nelitovali. Zápas odstartoval v ostrém tempu, především Skotsko do toho od začátku šlapalo a v 6. minutě se dočkalo prvního úspěchu. To proměnil pokutový kop, který byl odpískaný za faul v pokutovém území, Oxlade Williamson. Češi přišli s rychlou odpovědí, v 11. minutě vyrovnal Dolejší Lumír. Ale Skotsko dokázalo na vyrovnání také rychle odpovědět, v 15. minutě jim vrátil vedení opět Oxlade Williamson. Pak se chvíli hra uklidnila, ale ve 33. minutě napřáhl Monroe Robbie a dal tak Skotsku výhodu dvou branek, 3:1. Do poločasu už se nic podstatného nestalo a tak do kabin odcházeli spokojenější hráči Skotska. Po změně stran se sice ČR snažila s vývojem zápasu něco udělat, ale veškeré snahy končili na dobré defenzívě Skotska nebo na výborně chytajícím brankáři Skotska, Crook Lowdenovi. Skotsko si již zápas hlídalo a svým fanouškům se za výbornou podporu v hledišti odměnilo ještě jednou brankou, kdy se po rychlém protiútoku prosadil Brittain Irvine, 4:1. Skotsko tak korunovalo svůj výborný výkon a zaslouženě postupuje do boje o zlato. Češi naopak budou muset na výsledek semifinále rychle zapomenout a zkoncentrovat zbylé síly na boj o bronzové medaile. Statistiky: střely na bránu 7:6 (SCO), mimo bránu 4:2 (SCO), držení míče 52% - 48% (SCO), fauly 6:11 (CZE), žluté karty 1:2 (CZE).

Semifinále máme tímto za sebou a teď si uděláme krátký rozbor před dnešními zápasy o bronz, resp. o zlato.

Zápas o třetí místo

Polsko - Česká republika
V tomto zápase je pro mě jasným favoritem tým Polska. Tým, který v základní hrací době na turnaji ještě neprohrál, předváděl pěkné výkony, líbivý fotbal, kterým bavil fanoušky v ochozech a který, dle mého názoru, si "alespoň" bronzové medaile zaslouží. O nepostupu do finále v případě Polska bohužel rozhodla penaltová loterie a jeden neproměněný pokus. Mentálně ale na tom hráči Polska lépe, než hráči ČR, kteří v semifinále dostali, slušně řečeno, výprask od Skotska. Uvidíme, jak své hráče namotivuje manažer ČR Souza a jak se s tím jinak velmi dobře se prezentující tým ČR vyrovná a co v boji o bronz předvede. Můj tip na výsledek je 3:1 pro Polsko.

Finále

Švédsko - Skotsko
Souboj mohykánů. Na jedné straně manažer Poldik, stálice a krájanek z Nového Zélandu, na straně druhé zástupce mladší manažerské školy, ale také úspěšné, Kulmon. Pro oba týmy je finále určitě vysněnou metou, na kterou v určité fázi MS možná ani nemyslely. V pravou chvíli však hráči obou týmů ukázali, jakou vnitřní sílu mají a ukázali všem ostatním soupeřům, že to oni si jdou do finále zahrát o tolik ceněnou trofej a titul mistra světa. Pokud bych měl v tomto zápase tipovat vítěze, řeknu toto: Oba týmy jsou vyrovnané, mluví za ně výsledky. Papírový favorit je pro mě Skotsko, ale Švédsku budu držet palce. Vzhledem k faktu, že oba týmy hrají systémem 3-4-3, očekávám také slušné brankové hody a přál bych si, aby skóre zápasu bylo 3:3. No a pak se uvidí. Takže můj tip 3:3 a šťastnější nakonec budou hráči Švédska.

Toď malá pozvánka na dnešní večer. Zítra se vám pokusím v posledním vstupu z MS celý šampionát shrnout, ať už statisticky, tak i třeba okem diváků. Pro dnešek se loučím.