Pátek 26.04.2024

Mistrem světa se stalo Švédsko... MS je za námi...

Přináším vám poslední reportáž z MS. MS je už minulostí a jednotlivé výpravy jsou už doma, některé oslavované a některé spíše v tichosti. Pojďme si shrnout finálový večer a přidáme i pár statistik.

Zápas o třetí místo

Polsko - ČR 1:0
Zápas smutných poražených ze semifinále a sousedů z Evropy. Před zápasem se oba týmy nechaly slyšet, že i přes nepostup do finále půjdou do zápasu o bronz naplno, jako by to bylo finále. Favoritem v zápase bylo Polsko, které po celé MS nepoznalo hořkost porážky v základní hrací době. Před zraky 97 tisíc natěšených fanoušků na stadionu Maracaná se nakonec odehrála jednoznačná bitva, která jen díky parádnímu výkonu brankáře ČR Vyskupa Radka skončila "jen" 1:0. Zápas ovlivnila 26. minuta, kdy po druhé žluté kartě musel hřiště opustit Hradecký Radek. Polsko mělo od té chvíle zápas plně ve svých rukách. ČR sbírala jeden faul za druhým (nakonec statistika faulů 6:20, žluté karty 0:6 a vyloučení 0:1). Polsko se ale nemohlo dlouho v zápase prosadit, ikdyž šancí mělo hodně a soupeře přehrávalo (střely na bránu 9:1, mimo bránu 5:1, rohové kopy 6:0 a držení míče 54% - 46%). Radek Vyskup dlouho držel akcie českého týmu nad vodou. Nakonec však ani on v 71. minutě nedokázal zabránit krásné brance, kterou vstřelil Majerczyk Ocięsław. Polsko se tak konečně prosadilo a zápas si již pohlídalo. Po závěrečném hvizdu tak mohli mladí poláci začít slavit. Bronzová medaile tak putuje do Polska, týmu, který na turnaji nepoznal hořkost porážky po 90.ti minutách.

Finále

Švédsko - Skotsko 2:1
Grande Finale celého MS. Před posledním zápasem ve skupinách odepisované Švédsko, které však po posledním zápase ve skupině začalo svojí spanilou jízdu až do finále vs. po celý šampionát kvalitně hrající a velmi nebezpečné Skotsko. Do útrob stadionu Meth & Red Stadium #3 se nasoukalo celých 120 tisíc diváků a ti byli svědky pěkné podívané. Před zápasem možná mírně favorizované Skotsko nakonec nezvládlo zastavit cestu Poldíkovi družiny za titulem. Švédsko v zápase prokázalo parádní fazónu a po vítězství 2:1 se raduje ze zaslouženého prvenství a zlatých medailí. Zápas začal v pěkném tempu, hodně se bojovalo ve středu hřiště. Švédsko se dostalo brzy do vedení, když v 17. minutě poslal svůj tým do vedení Haugen Joakim. Skotsko bylo rychlou brankou zaskočeno, Švédsko v zápase převzalo iniciativu a předvádělo pohledný kombinační fotbal. Svou převahu pak korunovalo ještě před koncem prvního poločasu, konkrétně ve 42. minutě, kdy se prosadil Dahlen Mattias, 2:0. Poločas tedy jasně vyzněl pro Švédsko. Skotsko se probudilo až po změně stran. Manažer Kulmon spustil v šatně slušnou bouři, za kterou by se nemuseli stydět ani tvrdí horalové ze skotské vysočiny. Už ve 49. minutě se Skotsko vrátilo na dostřel, to se prosadil Patterson Brian. Skotsko zlepšilo i obranou fázi a zápas tak dostal nový náboj. Oba týmy začali bojovat o každý míč, nasazení bylo učebnicové a čekalo se jen, kdy se povede jednomu z týmů prosadit se. Jenže obrany do konce zápasu již pracovali naprosto spolehlivě a tak zápas dospěl do konce ve stejném stavu, tj. 2:1 pro Švédsko. Po závěrečném hvizdu vypukla nespoutaná radost celého švédského týmu i příznivců v publiku. Naopak slzy a zklamání bylo vidět u všech, kdo fandili Skotsku a i na celém skotském týmu. Oba týmy ve finále předvedly pěkný výkon, ale vítěz může být pouze jeden. Statistiky zápasu: střely na bránu 7:5 (SWE), mimo bránu 3:1 (SWE), držení míče 52% - 48% (SWE), rohové kopy 2:1 (SWE), fauly 5:12 (SCO), žluté karty 2:0 (SWE). Nejlepším hráčem finálového zápasu byl zvolen Hiljemark Bernd.

Je tedy dobojováno, známe nového krále zelených pažitů. Mistrovství bylo plné velkých fotbalových bitev a překvapivých výsledků. Nakonec však můžeme konstatovat, že to byl turnaj povedený a opět ukázal, jak blízko i daleko je pro všechny účastníky vzdálen fotbalový Olymp... Teď přidám pár statistik, tak si je pojďme prohlédnout.

Nejlepší střelec: 5 gólů - Wiesniewski Naczęsław (POL); 4 góly - Majerczyk Ocięsław (POL), Haugen Joakim (SWE); 3 góly - Cantú Pablo (ESP), Aune Ulf (SWE), Guerreiro Helder (POR), Patterson Brian (SCO), Brittain Irvine (SCO), Carracio Nicolás (ARG).

Nejlepší brankář: Hutton Fife - SCO (6,33 prům.zn.); Cortazár Frederico - ARG (6); Vyskup Radek - CZE (5,83).

Nejméně faulující tým: Francie (8,33 faulů/zápas); Argentina, Polsko, Turecko (9 f/z); Portugalsko (9,25 f/z).

Nejvíce faulující tým: Anglie (12,75 f/z); ČR (12,5 f/z); Slovensko (12 f/z)

Nejvíce střílející tým: Skotsko - 60 stř. - prům. 10 s/záp.; Portugalsko - 36 stř. - prům. 9 s/záp.; Polsko - 52 stř. - prům. 8,67 s/záp.; Itálie, Slovensko - 25 stř. - prům. 8,33 s/záp., ČR, Švédsko - 50 stř. - prům. 8,33 s/záp.

Úspěšnost střelby: Rusko 27,78 %; Argentina 27,27 %; Španělsko 26,32 %; Itálie, Slovensko 24 %; Polsko 23,08 %.

Návštěvnost: 32 zápasů navštívilo 3452118 diváků, průměrně tedy 107879 diváků na jeden zápas MS.

Tímto se i já loučím s MS a doufám, že se vám články líbili a nenecháte si ujít to následující. Alexi Lalas.

autor Autor: Alexi Lalasdatum 21.08.2014pocet shlednuti Shlédnuto: 1509x