Čtvrtek 28.03.2024

Čvrtfinále je minulostí, zbývají poslední čtyři týmy...

Máme odehráno první kolo play-off. Známe týmy, které se se šampionátem loučí a známe také poslední čtyři týmy, které si zahrají o medaile. Výsledky čtvrtfinálových zápasů jsou velmi zajímavé, byly tu taktické bitvy, kde rozhodovala jedna branka, ale i brankové hody, obraty. Pojďme si tedy jednotlivé zápasy zrekapitulovat.

Portugalsko - Česká republika 0:1

Na stadionu Sükrü Saracoglu si na první čtvrtfinále do hlediště našlo cestu 120 tisíc diváků, kteří viděli pěkný zápas. Šance byly na obou stranách, diváci se určitě nenudili. Převahu v zápase měla reprezentace ČR. První branku vsítila již v 15.minutě, svůj tým poslal do vedení Sedlák Dominik. Tempo neopadalo, oba týmy dále předváděly pěkné a nápadité akce. Do poločasu se skóre už nezměnilo a tak do kabin odcházeli spokojenější mladí hráči ČR. Do druhého poločasu vstoupilo lépe Portugalsko, které se dvěma pěknými akcemi pokusilo zápas srovnat, ale brankář ČR Treml Tomáš se nenechal zaskočit. Po těchto akcích se opět probudili i hráči ČR a převzali v zápase kontrolu, začali zaměstnávat obranu i brankáře soupeře, především Augusta René dělal v zadních řadách vítr. Ale ani brankář Portugalska Goncalves Geraldo žádný další balon za svá záda nepustil. Jak čas plynul dál, Portugalsko začalo více nervoznět, hra se začala kouskovat a ČR držela svého soupeře daleko od své branky. Nakonec v 90.minutě přišel už jen hvizd rozhodčího a bylo po zápase. ČR mohla začít oslavovat, naopak Portugalsko první prohrou na šampionátu končí. Statistiky: střely na branku 4:6, mimo 1:9, držení míče 46% - 54%, rohové kopy 1:2, fauly 13:6, žluté karty 2:2. Nejlepším mužem zápasu byl zvolen brankář Portugalska Goncalves Geraldo.

Argentina - Brazílie 3:1

Jihoamerické derby, dva nesmiřitelní rivalové proti sobě. Vynikající pozvánka na utkání, do útrob stadionu Vyhlo Spor Arena si našlo cestu 118 725 diváků a sledovali galapředstavení jednoho borce. Ten už v 7.minutě proměnil svojí první akci. Po krásné nahrávce se prosadil hlavou a do protipohybu brankáře. Tím mužem je Mouche Luis, 1:0. Brazílie sice stihla ve 20.minutě vyrovnat, branku dal Boeck Helton. To by však Argentina nesměla mít Mouche Louise. Ten hned minutu po vyrovnání vrátil svému týmu vedení, když se tentokrát prosadil krásnou křížnou střelou zpoza vápna, 2:1. Poločas se pak již dohrál bez vážnějších akcí. Druhý poločas pokračoval v nastaveném tempu. Hrálo se nahoru dolu, více ze hry měla Argentina, Brazílie naopak jakoby postupně odcházela fyzicky. Třetí hřebíček do brazilské rakve přišel v 57.minutě, kdy opět Mouche Luis, tentokráte po krásné narážečce s Rubén Alexis, zvýšil vedení Argentiny na 3:1 a završil svůj hattrick. Na Brazílii začalo být vidět, že dnes tahají v zápase za kratší konec, sice se jim nedá odepřít bojovnost a snaha, ale Argentina byla tento večer někde jinde. Jak utíkal čas, bylo více než patrné, že v zápase je o vítězi již rozhodnuto a už se jen dohrávalo. Tak trošku i vysvobozením byl v 90.minutě hvizd hlavního arbitra a to už naplno propukla postupová radost hráčů Argentiny. Brazílie nepředvedla špatný výkon, ale dnes bohužel neměla na své straně tolik štěstí a neměla Mouche Luise. Statistiky: střely na branku 7:4, mimo 6:2, držení míče 53% - 47%, rohové kopy 1:1, fauly 8:11, žluté karty 1:1. Nejlepším zápasem kupodivu nebyl zvolen král večera, ale jeho dvorní nahrávač Rubén Alexis.

Německo - Španělsko 1:0

Když jsme tu měli jihoamerické derby, tak v dalším čtvrtfinále to pro změnu bylo tradiční evropské derby. Zápas si na stadionu Killis Perge nenechalo ujít 120 tisíc natěšených fanoušků a ti viděli marnou snahu hráčů Španělska při dobývání německé svatyně. Naopak Německo předvedlo lekci z produktivity. Zápas začal svižně, především Španělsko začalo svého soupeře tlačit a vytvářelo si nebezpečné příležitosti. Až do 35.minuty, kdy po chybě ve středu pole získal míč Dautzenburg Jacob, obešel jednoho z obránců a krásným křižným pasem našel nehlídaného Scharping Patricka, ten se nerozpakoval a napálil míč pod víko španělské branky, 1:0. Do té doby suverénní Španělsko se najednou vytratilo ze hřiště, vázla kombinace, nahrávky nepřesné... Poločas byl pro ně vysvobozením. Po pauze však na hřiště opět přišlo to hladové mužstvo, které toužilo po úspěchu. Německo s těží odvracelo útoky, vyznamenával se především jeho brankář Weidener Gerald. Ale jak Španělsko do druhého poločasu vlétlo, tak postupem času, když se jim nedařilo dát branku, tak dravost i přesnost začaly opadávat. A vzhledem k tomu, že německá obrana s každou odbráněnou akcí začala získávat na jistotě, bylo brzy jasné, že zápas už zná svého vítěze. Španělsko sice svého soupeře přestřílelo (střely na branku 2:6, mimo 1:4), více drželo balon (47% - 53%), donutilo soupeře k šestnácti faulům oproti svým třem. Ale bohužel na statistiky se zápas nevyhrává. Německo ze dvou větších šancí jednu proměnilo a díky dobrému výkonu v defenzívě a výbornému výkonu, který předvedl brankář Weidener Gerald (nejlepší muž zápasu), tak postupuje do bojů o medaile.

Itálie - Slovensko 4:2

A to nejlepší na konec, parádní bitva, hodně branek, neskutečný obrat... tak se může ve zkratce charakterizovat poslední čtvrtfinále mezi Itálií a Slovenskem. Nezaujatí fanoušci se museli průběhem zápasu bavit. Navíc zápas okořenilo šest krásných branek. Do zápasu lépe vstoupilo Slovensko, už v 8.minutě dal první branku zápasu Lazík Michal. Slovensko i po vstřeleném gólu dále tlačilo, Itálie evidentně zaskočená rychlou brankou, stěží odrážela akce Slovenska. Ve 26.minutě přišel další trest, z dálky napřáhl Klokner Patrik a navýšil tak vedení Slovenska na 0:2. Jako blesk z čistého nebe se pak jeví akce z 32.minuty. Slovensko házenkářsky obléhá velké vápno Itálie, na pravé straně však dojde ke ztrátě a Itálie přechází do rychlého protiútoku. Učebnicová akce, na čtyři doteky a na konci akce Bremini Teodosio, který krásným lobem snižuje stav zápasu na 1:2 a vrací tak Itálii do zápasu. A najednou jakoby fotbalový Pán Bůh vypl vypínač s nápisem Slovensko a zapnul ten s nápisem Itálie. Role na hřišti se najednou otočily. Itálie začala bušit do slovenské obrany a za dalších osm minut, konkrétně ve 40.minutě je vyrovnáno. Prosadil se Campi Assumptio, 2:2 a zápas začíná od začátku. Poločas byl pro Slovensko vysvobozením. Jenže ani po změně stran Itálie ve svém vzkříšení nepolevila. Na slovenskou branku se valil jeden útok za druhým, které obrana i s brankářem horko těžko odvracela. V 72.minutě už ani brankář Slovenska nedokázal zabránit Itálii v obratu v zápase. Baldini Geni poslal krásný centr do vápna, tam si ho našel Da Vinci Amer a nechytatelnou hlavičkou poslal Itálii do vedení 3:2. Publikum se evidentně dobře bavilo, stadion začaly obcházet mexické vlny. Diváci povzbuzovali oba týmy. Slovensko se sice snažilo zápas srovnat, Itálie však byla psychicky nahoře a bez větších problémů slovenské akce odvracela. Pak přišla 90.minuta a další pohledná akce, Vaccari Lothario obešel dva hráče ve středu pole, poslal krásnou kolmici, na jejímž konci stál Da Vinci Amer a ten se z otočky opět nemílil, 4:2. Rozhodnuto. Poté už přišel závěrečný hvizd rozhodčího a Itálie začala slavit. Diváci však nezapomněli na oba týmy a za gala představení, které v zápase předvedly, je odměnilo zaslouženým potleskem. Statistiky: střely na branku 8:6, mimo 3:1, držení míče 55% - 45%, rohy 2:2, fauly 9:16. Nejlepším mužem zápasu zvolen Campi Assumptio.

Čtvrtfinále tak máme za sebou, opět se potvrdilo, že není důležité vyhrát skupinu. Podstatné je se dobře připravit na čtvrtfinálový souboj, který rozhoduje o tom, kdo bude v turnaji bojovat o nejvyšší mety. Není zde prostor na reparát, je to trdé, ale i díky tomu jsou zápasy play-off tak zajímavé. Dnes večer určitě sledujte semifinálové bitvy, ve kterých se proti sobě postaví Česká republika s Argentinou a ve druhém zápase zatím stoprocentní Německo proti Itálii. Reportáž z obou zápasů přineseme opět buď dnes večer nebo zítra dopoledne. Těšte se.

autor Autor: Alexi Lalasdatum 01.11.2014pocet shlednuti Shlédnuto: 1271x