Sobota 20.04.2024

Čtvrtfinále je minulostí, boj o medaile začíná...

Po včerejším večeru známe čtyři semifinalisty, kteří si to dnes a zítra rozdají o tři sady medailí. Naproti tomu poražení čtvrtfinalisté v turnaji končí a vracejí se zpět do svých zemí, kde jim postupně začne příprava na novou sezonu. Včerejší bitvy byly velmi napínavé, v jednom zápase dokonce rozhodovala loterie pokutových kopů. Další dvě utkání skončila vítězstvím jednoho z týmů o jednu branku. Pouze Skotsko v zápase s obhájci titulu z Nizozemska potvrdilo svoji vynikající formu a s přehledem porazilo svého soupeře o dvě branky. Pojďme si jednotlivá utkání zrekapitulovat.

Anglie – Švédsko 0:1
B: 35. Grangren Karl-Johan

Před zápasem možná mírným favoritem byla Anglie, hodně otazníků vyvstávalo u Švédska po posledním zápase ve skupině, kdy jim Turecko nadělilo čtyři branky. V zápase také byla Anglie aktivnější, svého soupeře přestřílela, držela více míč. Jenže opět rozhodlo proměňování šancí, Anglie ze své převahy nedokázala nic vytěžit, naopak Švédsko z těch pár šancí, které mělo, dokázalo jednou skórovat. A tato branka nakonec rozhodla o úspěchu a neúspěchu. Švédsko si díky ní zajistilo vstupenku do semifinále, Anglie naopak v turnaji končí ve čtvrtfinále a na případný úspěch si musí počkat na další šampionát.

Skotsko – Nizozemsko 2:0
B: 20. Carson Uilleam, 25. Mackie Kirkwood

Další čtvrtfinálový zápas proti sobě svedl zatím výborně hrající Skotsko a obhájce titulu z Nizozemska. Skotsko bylo dle mého názoru papírovým favoritem tohoto zápasu. A svoje ambice a kvality potvrdilo velmi brzy, během pěti minut v rozmezí dvacáté a pětadvacáté minuty dvakrát překonalo soupeřova brankáře a šlo do dvoubrankového vedení. Toto vedení udrželo do konce prvního poločasu a v druhém Nizozemsko do žádného většího tlaku nepustilo a zápas si již pohlídalo. Oranjes tím pádem svůj titul z minulého turnaje neobhájí a jejich pouť končí ve čtvrtfinále. Skotsko naopak jasně ukázalo, že je potřeba s ním počítat v boji o stupínek nejvyšší.

Španělsko – Brazílie 3:2
B: 23. a 32. Patyno Nicolao, 90. Rosado Fadrique – 16. Fabiano Alexandre, 53. Felix Augusto

Asi největší bitva čtvrfinálových zápasů. Těžko hledat favorita, oba týmy ukázaly v průběhu základních skupin sílu a kvalitu a tak se očekával zápas nahoru dolu. Osobně jsem asi maličko více věřil Brazílii, protože po šestibrankovém přídělu ze zápasu se Skotskem se v posledním zápase s Německem vrátila do pohody a předváděla opět kvalitní ofenzivní fotbal. V zápase samotném šla také Brazílie brzy do vedení, avšak španělská odpověď byla rychlá a dvojnásobná. V poločase tedy skóre 2:1. Brazílie ale výborně vstoupila do druhého poločasu a už po osmi minutách bylo skóre opět nerozhodné. Brazílie poté převzala iniciativu a bylo vidět, že se chce vyhnout penaltové loterii a chce zápas urvat v normální hrací době. Svého soupeře přestřílela, ale osudným se jí stala poslední minuta normální hrací doby, kdy se z ojedinělého rychlého protiútoku prosadil Rosado Fadrique a zajistil tak Španělsku pozici v semifinále. Brazílie i přes dobrý výkon v zápase na šampionátu končí.

Turecko – Francie 1p:1
B: 46. Aydintürk Yasan – 43. Bouchez Michael

Toto čtvrtfinále mělo pro mě osobně největšího favorita, Turecko v základních skupinách ani jednou nezaváhalo a s plným bodovým ziskem jasně postoupilo. Francie mohla v zápase překvapit a dlouho se jí to také dařilo. V zápase sice tahala za kratší konec, Turecko potvrzovalo roli favorita, bušilo do francouzské obrany, ale tam předváděl parádní výkon brankář Julia Paulin. Francie hrozila pouze z rychlých protiútoků a jeden se jí povedlo těsně před koncem prvního poločasu proměnit. Do druhého poločasu ale raketově vstoupilo opět Turecko a hned v první minutě druhé půle bylo po pěkné kombinační akci srovnáno. A pak přišel asi rozhodující moment. Minutu po obdržené brance dostal červenou kartu záložník Trintignant Edgar. Francii tak čekal zbytek poločasu pouze v deseti hráčích. A odolávala statečně, dokonce se jí povedlo zápas dotáhnout do penaltového rozstřelu. Ale i tam byla vidět obrovská touha Turecka zápas vyhrát. Francii už ke konci normální hrací doby evidentně docházely síly. A v penaltovém rozstřelu už se k ní nepřiklonilo ani štěstí. Turecko proměnilo všechny své pokutové kopy a Francie bohužel ne. Tím pádem pro ní šampionát končí. Turecko opět neprohrálo a dál sní svůj sen o titulu mistů světa.

Tak to byla krátká reportáž ze včerejšího čtvrtfinále. Dnes je na programu semifinále a dvojice jsou nalosovány takto:

Švédsko – Skotsko

Španělsko – Turecko

Dnes se tedy rozhodne, kdo bude bojovat o stupeň nejvyšší a kdo se bude muset spokojit s bojem o bronz. Zítra vám přinesu i z těchto zápasů krátkou reportáž. :) {z:xxx}text{/z}

autor Autor: Alexi Lalasdatum 18.04.2015pocet shlednuti Shlédnuto: 1130x