Čtvrtek 28.03.2024

1. kolo MS odehráno...

Máme za sebou první kolo základních skupin MS v 56.sezoně. Zrodila se nám jedna remíza, čtyři zápasy dopadly vítězstvím jednoho z týmů o gól, další dva zápasy o dva góly a v jednom zápase jeden z týmů zvítězil rozdílem tří branek. Smolařem kola je stoprocentně tým Brazílie, který hrál od 34.minuty o deseti, poté aby toho nebylo málo, tak dohrával posledních 30 minut o devíti a i přesto držel s Argentinou krok celý zápas a i v oslabení dokázal dvakrát skórovat. Ale bohužel ani to nakonec nestačilo na bodový zisk. Týmem kola bych asi zvolil Nizozemsko, které rozprášilo ruské naděje během dvanácti minut, kdy dokázalo vsítit tři branky. Trošku mi to připomnělo raketový nástup ženské reprezentace USA ve finálovém zápase MS žen proti Japonsku. Pojd´me si tedy jednotlivé zápasy přiblížit konkrétně...

Skupina A

Španělsko - Polsko 0:0
B: -

První bezbranková remíza letošního MS. Obhájci titulu ze Španělska měli v zápase převahu, drželi více míč na svých kopačkách, ale na statistiky se prostě fotbal nehraje a pokud nedáte branku, nemůžete vyhrát. Vynikajícím výkonem se prezentoval brankář Polska Ruchala Dobiesław, který byl zvolen nakonec mužem zápasu. Oba týmy tak na úvod získaly bod, který by nakonec mohl být velmi důležitý v postupové matematice. Uvidíme v dalších zápasech.

Brazílie - Argentina 2:3
B: 37. Possebon Wendel, 73. Nicoletti Aguiar - 9. Cardozo Mateo, 49. Raimondi Barros, 87. Romano Wilfredo

Když góly chyběly v prvním zápase skupiny, tak v druhém o ně nouze nebyla. Navíc i karty obou barev se v zápase podívaly ven z kapsy hlavního sudího. Brazílie odehrála velmi smolný zápas. Jak už bylo řečeno výše, zápas nakonec dohrávali brazilci v devíti hráčích a i přesto nezaostávali, ba naopak, byli velmi nebezpečným soupeřem. Argentina v zápase dvakrát vedla a Brazílie nejdříve v deseti vyrovnala poprvé a poté již v devíti podruhé. Bohužel remízový výsledek neudržela a tři minuty před koncem Brazílie kapitulovala potřetí a na tuto branku již nedokázala odpovědět. Argentina tak připisuje důležité tři body, Brazílie naopak počítá ztráty a v dalším kole bude muset zabojovat.

Skupina B

Švédsko - Slovensko 2:0
B: 45. a 83. Johnsen Benny

Zasloužené vítězství Švédska. Obě svoje trefy si bronzový medailista z minulého MS nechal na konec obou poločasů. Zvláště ta první, do šatny, byla pro Slovensko velmi nepříjemnou. Slovensko se během zápasu zmohlo pouze na jednu střelu na branku a tím pádem nemělo šanci něco s výsledkem udělat. Švédsko tak vykročilo za postupem ze skupiny ziskem první tří bodů. Naopak Slovensko bude muset zapracovat nejen na útočné fázi, ale hlavně na produkci branek.

Francie - ČR 1:0
B: 49. Soulie Jeff

Vyrovnané utkání, ve kterém ale více šancí měla Francie a protože se jí povedlo vsítit na začátku druhého poločasu branku, na kterou ČR nebyla schopná odpovědět, bere Francie tři bodíky. V dalším kole skupinové fáze bude muset nejen ČR více zabrat. Stejný úkol čeká i na Slovensko, protože pokud vítězové z prvních zápasů budou naplno bodovat i v druhém kole, budou oba poražení z prvních zápasů vyřazení a v posledním kole už by tak ve vzájemném zápase hráli pouze o čest.

Skupina C

Skotsko - Itálie 2:0
B: 81. Hick Nigel, 89. Fowler Alexander

Další utkání, které bylo ovlivněno vyloučením. Tentokráte na straně Itálie a dvacet šest minut před koncem zápasu. Do té doby byl stav zápasu vyrovnaný, mírnou převahu sice mělo Skotsko, skóre však bylo neměnné. Po vyloučení však začalo mít Skotsko navrch a gólově se prosadilo nejdříve devět minut před koncem a pak ještě v poslední minutě. Zápas tak skončil vítězstvím stříbrného medailisty z minulého MS Skotska 2:0. To tak připisuje první tři body a jde do čela skupiny. Itálie bude muset v dalším kole zabojovat proti Anglii.

Anglie - Portugalsko 1:0
B: 58. z pen. Himsworth Atkin

První utkání šampionátu, ve kterém vyhrál tým, který během zápasu tahal za kratší konec. Anglie dokázala proměnit jedinou svou střelu na branku. A protože Portugalsko ani jednu ze svých tří střel na branku nedokázalo protlačit za brankáře, vyhrála Anglie výsledkem 1:0. V druhém kole se tak bude opakovat situace jako ve skupině B, pokud vítězové z prvních zápasů budou i v druhém kole naplno bodovat, budou již jistými postupujícími a poražení už budou mít jistotu, že vyřazovací boje budou bez nich. No uvidíme.

Skupina D

Turecko - Německo 0:1
B: 30. Sternkopf Hendrik

Vítězství Německa nad bramborovým medailistou z minulého MS bylo jednoznačné a zasloužené. Německo bylo v zápase aktivnější, více střílelo, drželo míč na svých kopačkách. A jen díky výbornému výkonu tureckého brankáře Diner Caner nebylo vítězství vyšším rozdílem. Bohužel ani on nezabránil nádherné střele ze třicáté minuty, která rozhodla o vítězství Německa. Poldik s Německem tak rázně vykročil za třetím titulem mistra světa. Turecko naopak zklamalo a pokud se chce podívat do vyřazovacích bojů, bude muset v druhém zápasem zabrat.

Nizozemsko - Rusko 3:0
B: 5. a 10. Kluivert Florian, 12. Van Bronckhorst Achille

Raketový start, během dvanácti minut rozhodnutý zápas. Rusko dostalo tři tvrdé direkty a nebylo schopné už ani korigovat. Nizozemsko si zápas do konce hlídalo a nepouštělo Rusko do nějakých vážnějších šancí. Tak by se dal charakterizovat průběh zápasu. Nepamatuji si, jestli jsme tu někdy měli takhle rychlé tři góly. Každopádně Nizozemsko rázně vykročilo za postupem ze skupiny a pokud si udrží produktivitu, bude to hodně zajímavé. Rusko oproti tomu v dalším zápase má co napravovat. Zisk tří bodů je pro něj priorita číslo jedna.

Takže krátké shrnutí máme za sebou a dnes večer se můžeme těšit na druhé kolo základních skupin. Po dnešních zápasech už můžeme znát až šest postupujících. No já osobně se velmi těším na dnešní boje a jsem zvědavý, jak se postupová matematika vyvine. Zítra se budu těšit s další reportáží. :)

autor Autor: Alexi Lalasdatum 08.07.2015pocet shlednuti Shlédnuto: 1299x