Čtvrtek 18.04.2024

Základní skupiny odehrány, na obzoru play-off...

První část šampionátu, základní skupiny, máme za sebou. Polovina výprav je již na cestě domů a druhá polovina se připravuje na vyřazovací boje, které propuknou dnes večer. Ve včerejším 3.kole nám padlo 14 branek, poměr střel na branku a mimo branku byl 65:43. Bylo také uděleno 20 žlutých karet. Jdeme na jednotlivé zápasy...

Skupina A

Nizozemsko - Francie 3:0
B: 27. Robbemond Timothee, 40. a 44. Veenboer Tanguy

Statisticky vyrovnané utkání bylo vlastně rozhodnuté už do poločasu. Nizozemsko, kterému šlo o vše v prvním poločase využilo své šance a do šaten šlo už se tříbrankovým náskokem. Francie se v druhém poločase sice snažila s výsledkem něco dělat, ale nizozemská obrana hrála bezchybně a žádnou naději Francii nedopřála. První úkol tak Nizozemsko splnilo na jedničku, už zbývalo jen čekat na výsledek souběžně hraného zápasu. Francie i přes prohru měla play-off jisté.

Argentina - Německo 2:0
B: 23. Scaloni Leonel, 61. Sanguinetti Christian

No a druhé utkání dopadlo výsledkově špatně pro čekající Nizozemsko. Argentina si v tomto utkání pohlídala svojí dobrou výchozí pozici a Německo jasně přehrála. Do vedení šla v prvním poločase a ve druhém poté přidala pojišťující branku. Díky konečnému výsledku 2:0 ve svůj prospěch je tak Argentina druhým postupujícím ze skupiny A a může se těšit na boje ve vyřazovací části. Německo, stejně jako Nizozemsko na šampionátu končí už po základních skupinách.

Skupina B

Anglie - Španělsko 2:0
B: 66. Henry Prentice, 76. Ryder Bainbridge

V tomto zápase stačila oběma týmům k jistotě postupu remíza bez ohledu na výsledek druhého souběžně hraného zápasu. Dlouho to také vypadalo, že remízou zápas asi i skončí. Nicméně v zápase byla aktivnější Anglie a ve druhém poločase dvěma brankami v rozmezí deseti minut rozhodla o svém vítězství, posunu na první místo ve skupině a zaslouženém postupu do play-off. Španělsko muselo pro jistotu postupu ještě čekat na výsledek druhého zápasu.

Itálie - Polsko 2:0
B: 36. Crespi Fabiano, 48. Ferrario Giacobbe

Druhý zápas skupiny B měl jasný scénář. Jedině vítězství mohlo jednomu či druhému týmu ještě teoreticky zajistit postup do play-off. Aktivnější bylo Polsko, nicméně první branku vstřelila Itálie a to ještě v prvním poločase. Po změně stran přišla rychlá druhá branka pro Itálii. Polsko sice tlačilo, ale italská obrana působila velmi jistě a žádné drama již nepřipustila. Hořkou příchuť však mělo vítězství pro Itálii, protože ikdyž nakonec bodově dotáhla Španělsko, vzájemný zápas jasně vyzněl pro tým z Pyrenejského poloostrova a díky tomu je ve vyřazovací části. Itálie, stejně jako Polsko, na šampionátu končí po základní skupině.

Skupina C

Turecko - Švédsko 1:0
B: 61. Katiklar Admir

V tomto zápase jasně dominovalo Turecko, které mělo ještě teoretickou naději na postup. A to pouze v případě výhry a navíc ještě muselo čekat na výsledek druhého zápasu. Švédsko naopak bylo již bez šancí na postup. Švédský manažer proto do zápasu nasadil hráče z lavičky v útočném rozestavení a doufal v alespoň remízové ukončení působení na šampionátu. Po zápase však uznal, že soupeř zvítězil zaslouženě a jen díky výkonu švédského brankáře nebyl rozdíl větší. Turci vstřelili jedinou branku zápasu v průběhu druhého poločasu. První část úkolu tak splnili. Teď už jen čekat na výsledek druhého zápasu a zaváhání Slovenska.

Slovensko - Brazílie 1:1
B: 40. Haščák Augustín - 66. Do Nascimento Fernando

No a výsledek druhého zápasu bohužel turecké naděje pohřbil. Slovensku v něm stačila remíza a tu si taky proti již postupující Brazílii vybojovalo. V zápase měla převahu Brazílie, nicméně do vedení ještě v prvním poločase šlo Slovensko. Po změně stran v průběhu druhého poločasu Brazílie vyrovnala. Do konce utkání se již nic víc nestalo, oba týmy utkání v poklidu dohráli s jistotou postupu do vyřazovací fáze. Brazílie jde tedy z prvního a Slovensko z druhého místa. Třetí Turecko a čtvrté Švédsko na šampionátu končí již v základní skupině.

Skupina D

Skotsko - ČR 0:1
B: 42. Arnošt Alan

4,3,2,1. Takové byly před posledními zápasy bodové zisky týmů. O postup tedy bojovali ještě všichni. Nejlépe na tom byla ČR, Skotsko naopak bylo na chvostu. Tím pádem jediná možnost pro Skotsko bylo vítězství v tomto zápase. Bohužel v zápase však tahalo za kratší konec, ČR si šla za postupem aktivněji a těsně před koncem poločasu šla zaslouženě do vedení. V druhém poločase si již zápas hlídala a Skotsko nepustila do žádného tlaku. Takže prvním postupujícím ze skupiny D je ČR. Skotsko je naopak prvním nepostupujícím.

Portugalsko - Rusko 1:0
B: 84. Sabrosa Angelo

Ve druhém utkání mělo lepší výchozí pozici Portugalsko. Tomu stačilo v zápase neprohrát, Rusko muselo v zápase po dvou remízách k jistotě postupu zvítězit. Aktivnější během zápasu bylo Portugalsko, ale branka ne a ne padnout. Už to vypadalo, že Rusko ukope třetí remízu, ale šest minut před koncem druhého poločasu se prosadilo Portugalsko a rozhodlo tak o svém vítězství v tomto zápase a potvrdilo svůj postup z druhého místa skupiny D. Rusko je druhým týmem z této skupiny, který na šampionátu končí již po základní skupině.

Shrnutí včerejších rozhodujících zápasů máme za sebou, dnes večer nás čeká play-off. Pouze čtyři účastníci postoupí do boje o medaile. Nezapomeňte tedy zápasy sledovat. Takhle je nalosované čtvrtfinále...