Pátek 19.04.2024

Základní skupiny finišují, dvě kola za námi...

Včerejší večer patřil druhým zápasům skupinové fáze MS. Mohlo se již rozhodnout o některých postupujících a i o těch neúspěšných. Prvním z postupujících je Německo, které má již postup po dvou vítězstvích zajištěno. Naopak prvním nepostupujícím je Španělsko, které bohužel oba zápasy prohrálo a už nemá ani teoretickou šanci na postup. Něco ke statistikám... Opět nám v osmi zápasech padlo 12 branek, což je průměr 1,5 branky na zápas. Poměr střel na branku a mimo branku byl 65:58. Bylo také uděleno 12 žlutých karet a jedna karta červená. Pojďme na jednotlivé zápasy...

Skupina A

Turecko - Anglie 3:0
B: 32. a 88. Kivrak Volkan, 51. Basak Gilman

Velmi překvapivé a jednoznačné vítězství Turecka nad Anglií, tak se dá charakterizovat tento zápas. Turecko od začátku zápasu jasně diktovalo jeho průběh, svého soupeře jednoznačně přestřílelo a zaslouženě zvítězilo. Anglie se za celých devadesát minut dostala pouze k jedné střele na branku. Turecko vítězstvím zamíchalo kartami ve skupině A a připsalo si první tři body. Anglie zůstáva na jednom bodu a v posledním zápase bude muset zvítězit.

Švédsko - Portugalsko 2:0
B: 32. a 69. Grano Axel

I druhý zápas měl podobný průběh. Švédsko v něm přesvědčivě porazilo Portugalsko o dvě branky. V prvním poločase Portugalsko sbíralo pouze žluté karty, naopak Švédsko útočilo a šlo zaslouženě do vedení. V poločase druhém z přímého kopu Portugalsko orazítkovalo břevno a jak se říká, nedáš dostaneš po pár minutách přidalo Švédsko uklidňovací druhou branku. Díky vítězství se tak Švédsko vyhouplo na první místo tabulky a má nejlepší výchozí pozici. Portugalsko je zatím na druhém místě i díky lepšímu vzájemnému zápasu s Tureckem.

Skupina B

Argentina - Francie 0:1
B: 26. Gouron Achille

Vyrovnané utkání ve skupině B mezi Argentinou a Francií rozhodla jediná branka Francie. Ta padla již v prvním poločase, díky ní se Francie dostala do čela skupiny právě před svého soupeře a má tak nejlepší výchozí pozici do posledního kola, kdy se utká se Slovenskem. Argentina bude v posledním zápase hájit druhou postupovou pozici před Skotskem.

Skotsko - Slovensko 0:0
B: -

Ve druhém utkání skupiny B převzalo iniciativu Slovensko a svého soupeře statisticky předčilo. Nicméně opět se budu opakovat, fotbal se hraje na branky a ty se ani jednomu z týmů nepovedlo vsítit. S bodem z utkání bude asi spokojenější Skotsko vzhledem k převaze svého soupeře po celý zápas. Slovensko má před závěrečným zápasem nejhorší pozici a pouze výhra ho může posunout do play-off. Skotsko má o bod lepší pozici, ale ve svém posledním zápase musí také vyhrát, pokud chce postoupit.

Skupina C

Španělsko - Německo 0:2
B: 5. a 29. Thost Albrecht

Jak už bylo avizováno v anotaci, tak jsme po druhém kole základních skupin poznali prvního postupujícího a také prvního vypadnuvšího. Jsou jimi týmy z tohoto zápasu, Španělsko a Německo. V zápase samotném bylo aktivnější Španělsko, vícekrát vystřelilo na branku i mimo a mělo k dispozici i tři rohové kopy. Bohužel žádnou branku nevstřelilo. Německo z minima vytěžilo maximum, když dvakrát rozvlnilo síť již v prvním poločase a díky výhře v tomto zápase si zajistilo postup. Španělsko naopak po dvou prohrách a situaci ve skupině nemá již šanci na postup a v posledním zápase bude hrát pouze o čest.

Polsko - Itálie 0:0
B: -

Další bezbranková remíza se zrodila v zápase Polska a Itálie. Itálie v zápase dominovala, ale opět nedokázala svojí převahu přetavit v branku a i díky této remíze bude muset v posledním zápase pro jistotu postupu uhrát alespoň bod. Polsko je s jedním bodem na třetí příčce, v závěrečném zápase bude muset naplno bodovat proti Španělsku a ještě čekat na výsledek zápasu mezi postupujícím Německem a druhou Itálií.

Skupina D

Nizozemsko - ČR 0:1
B: 9. Trapl Miloš

První ze zápasů druhého kola ve skupině D proti sobě svedl reprezentace Nizozemska a ČR. Zápas byl vyrovnaný, mírnou převahu měla ČR, která šla také brzy do vedení a to již v deváté minutě. Nakonec se ukázalo, že brzká branka byla i brankou vítěznou. Nizozemsko nedokázalo využít ani sedmnáct minut dlouhou přesilovku a zápas tak skončil vítězstvím ČR a ziskem tří bodů do tabulky. Nizozemsko bude muset v posledním zápase s vedoucím Ruskem bodovat naplno, pokud chce pomýšlet na postup. ČR stačí v posledním zápase k jistotě postupu remíza s Brazílií.

Rusko - Brazílie 2:1
B: 36. Blodnieksky Slava, 45. Yigorovsky Georgi - 23. Da Rocha David

Ve druhém zápase skupiny D spolu o bodový zisk soupeřily reprezentace Ruska a Brazílie. Zápas nejen na šance, ale nakonec i na branky, zvládlo lépe Rusko. To sice v zápase po dvaceti třech minutách prohrávalo, ale ještě v prvním poločase dokázalo skóre otočit ve svůj prospěch a vedení v zápase již nepustilo. Díky výhře 2:1 se dostalo do vedení ve skupině a v posledním zápase s Nizozemskem stačí k jistotě postupu remíza. Brazílie naproti tomu musí porazit ČR a čekat na vývoj ostatních druhého souběžně hraného utkání.

Dnešní souhrn máme za sebou. Večer nás čekají poslední zápasy skupinové fáze. Nezapomeňte je tedy sledovat a zítra nám již odstartuje play-off. Ještě tady máme TOP 11 2.kola: