deník MIFA

Pátek 29.03.2024

CENA: ZDARMA!

Skupinová fáze dohrána, play-off začíná...

Máme za sebou poslední kolo základních skupin letošního MS. Osm výprav se se šampionátem loučí a dalších osm bude bojovat ve vyřazovací části a stupínky nejvyšší. Něco ke statistikám, poslední kolo bylo bohaté na branky, padlo jich v osmi zápasech hned 24. To je parádní průměr 3 branek na zápas. Poměr střel na branku a mimo branku byl 71:50. Bylo uděleno 23 žlutých karet, jednou 2 žluté jednomu hráčí, tím pádem červená a také přímo 2 červené. Pojďme na jednotlivá utkání...

Skupina A

Anglie - Portugalsko 0:1
B: 30. z pen. Mereiles Marcelo

Souboj Anglie a Portugalska o postup ze skupiny dopadl lépe pro Portugalsko, které díky brance z pokutového kopu v prvním poločase vybojovalo nejtěsnější výhru a ta mu nakonec zajistila postup z prvního místa základní skupiny A. Portugalsko bylo v zápase aktivnější, více útočilo a zaslouženě vyhrálo. Může se tak těšit na play-off, oproti tomu Anglie jako úřadující šampion končí již v základní skupině, na posledním místě se ziskem jediného bodu.

Turecko - Švédsko 2:0
B: 55. Vardar Selcuk, 75. z pen. Calimbay Rafet

Ve druhé postupové bitvě na sebe narazily týmy Turecka a Švédska. První poločas byl v režii Švédska, které bušilo do turecké obrany, ta ale odolala a pár minut po přestávce Turecko udeřilo. S první brankou se také otočila aktivita na stranu Turecka, které především díky zkušenostem nepřipustilo žádný závěrečný tlak Švédska a navíc si jednobrankový náskok pojistilo druhou brankou z penalty. Díky tomuto vítězství si Turecko zajistilo postup z druhé pozice a může se těšit na play-off. Švédsko opět končí v základní skupině.

Skupina B

Francie - Slovensko 1:3
B: 80. Ducharme Steve - 28. a 45. Kondel Jaromír, 63. Kalivoda Patrik

Jednoznačná záležitost, tak by se dalo charakterizovat střetnutí Francie a Slovenska. Slovensko v něm svého soupeře jasně přejelo, celý zápas bylo lepší, aktivnější a zaslouženě v zápase zvítězilo. Již v poločase vedlo dvoubrankovým rozdílem, po změně stran přidalo navíc třetí branku a bylo rozhodnuto. Francie korigovala deset minut před koncem, ale ani to už nepomohlo. Slovensko tak díky vítězství postupuje z druhého místa skupiny B. Francie naopak končí až za svým dnešním soupeřem a postup jí tak uniká.

Argentina - Skotsko 0:3
B: 21. a 35. Charles Dearsa, 85. Whitelaw Steafan

Ještě jednoznačnější průběh mělo druhé utkání skupiny B. Skotsko v něm udělilo Argentině lekci, na kterou asi dlouho nezapomene. Utkání ovlivnila brzká červená karta pro Argentinu, konkrétně již v desáté minutě. Do poločasu Skotsko získalo dvoubrankový náskok a po změně stran přidalo ještě jednu branku a s přehledem dokráčelo k vítězství v zápase, vítězství ve skupině B a postupu do play-off. Argentina končí ve skupině B na posledním místě.

Skupina C

Německo - Itálie 3:0
B: 20. a 24. Kemle Norbert, 82. Block Rayk

V tomto zápase proti sobě nastoupily týmy, které držely postupové pozice. Německo již mělo postup zajištěný, Itálie potřebovala k postupové jistotě bod. Předpovědi o bodové dělbě se ale nenaplnily, naopak Německo i v posledním zápase dominovalo a svému soupeři nadělo tři branky. Do poločasu již vedlo rozdílem dvou branek a ke konci zápasu přidalo ještě jeden zásah. Itálie si tak zkomplikovala postup a musela čekat, jak se vyvine druhé utkání ve skupině. Tam nakonec došlo k dělbě bodů a Itálie tak může slavit s Německem, oba postupují do vyřazovací části.

Španělsko - Polsko 1:1
B: 30. Montalvo Goncalo - 21. Obalczak Chociesław

Ve druhém zápase skupiny byly karty jasně rozdané. Španělsko už nemělo šanci na postup a hrálo tak pouze o čest. Polsko, pokud chtělo pomýšlet na postup, muselo svého soupeře bezpodmínečně porazit. Statisticky byl zápas relativně vyrovnaný, Polsko více drželo míč, Španělsko zase mělo více šancí. V utkání nakonec padly dvě branky, po jedné na obou stranách a tak bylo rozhodnuto. Ani Polsko se tak do play-off nepodívá, vítěze skupiny z Německa do vyřazovací části doprovodí Itálie.

Skupina D

ČR - Brazílie 3:2
B: 30. Trapl Miloš, 32. Prachař Bohumír, 57. Kolář Zbyněk - 79. Guilherme Rogerio, 90. Da Rocha David

Skupina D měla před posledním kolem jasně rozdané karty, reprezentace Brazílie a Nizozemska potřebovaly naplno bodovat. Brazílie ve svém posledním zápase narazila na ČR. Zápas přinesl pět branek, bohužel pro Brazílii, vstřelila pouze dvě. ČR měla během zápasu převahu a během prvního poločasu si vypracovala dvoubrankový náskok. Ve druhém poté svůj náskok navýšila a Brazílie stačila už jen dvakrát snížit. ČR tak se sedmi body obsadila druhé místo ve skupině D a postupuje do play-off, pro Brazílii šampionát končí.

Nizozemsko - Rusko 1:3
B: 25. Altheer Samuel - 14. Malinin Stepan, 81. Filischkin Vasiliy, 90. Temnikov Rasim

Druhý zápas skupiny D byl vyrovnaný, nakonec ho rozhodla nedisciplinovanost hráčů Oranjees na konci zápasu. Do vedení šlo v prvním poločase Rusko, Nizozemsko ale záhy odpovědělo a do kabin se šlo za stavu 1:1. Po změně stran se Nizozemsko snažilo vstřelit vedoucí branku, ale když se stále ani s přibývajícím časem nedařilo, byla na hráčích Oranjees patrná frustrace. Ta vyvrcholila nejdříve prvním vyloučením v 79. minutě (po druhé žluté kartě) a poté v 86. minutě druhé vyloučení za zbytečný zákrok. Rusko přesilovku využilo hned dvakrát. Nejprve devět minut před koncem strhlo vedení na svou stranu a poté v 90. minutě stvrdilo své vítězství třetí brankou, vítězstvím ve skupině a postupem do vyřazovací části.

Krátký přehled z posledního kola skupinové fáze je za námi. Následovat bude nejprve TOP 11 3.kola, pak ještě program čtvrtfinále a na závěr celkové umístění vypadnuvších týmů...